RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Tarikh : 26.11.2011
Hari : Isnin
Waktu : 9.15 – 9.45 pagi
Masa : 30 minit
Mata
pelajaran : Bahasa Malaysia
Tahun : 2 Maju
Bilangan
murid : 24 orang
Unit pembelajaran : 14
Tema : Seni dan Budaya
Tajuk : Makanan Tradisional
Standard Pembelajaran : 2.3.1 (mencatat serta membandingkan
dan membezakan maklumat)
Objektif hasil pembelajaran : Pada
akhir pembelajaran, murid dapat :
i)
Kognitif : Menamakan
sekurang-kurangnya 2 perbezaan antara
Kuih
bulan dan kuih bakul
ii)
Psikomotor : Menceritakan
berbezaan antara kuih bakul dan kuih bulan
iii) Afektif : Menghargai
dan bersyukur akan kurniaan Allah SWT
Elemen merentas kurikulum :
i)
Nilai
murni : bekerjasama, prihatin, rajin,
bersyukur
ii)
EMK : TMK, inovasi
Kemahiran bernilai tambah :
i) Kemahiran Berfikir : Menghubungkait,
menjana idea
ii) Belajar Cara Belajar : Mendengar
dengan berkesan, bacaan imbasan,
membanding
dan membeza
Kecerdasan
Pelbagai : Interpersonal , intrapersonal ,
verbal-linguistik
Pengetahuan
sedia ada : Murid pernah melihat makanan
tradisional samada di
rumah atau
pun melalui media massa dan pembacaan
BBM : Slaid
power point, projektor, lembaran kerja
Langkah /
masa
|
Isi
kandungan
|
AKTIVITI PENGAJARAN
& PEMBELAJARAN
|
Alatan, BBM &
Catatan
|
|
Aktiviti Guru
|
Aktiviti Murid
|
|||
Set Induksi
(3 minit)
|
Teka-teki
|
1)
Guru membacakan
beberapa soalan teka-teki
2)
Guru mengarahkan
murid meneka teka-teki yang dikemukakan
3)
Berdasarkan jawapan
murid, guru menjelaskan tajuk akan diajar pada hari ini
|
1)
Murid mendengar
teka-teki yang dibaca oleh guru
2)
Murid meneka
teka-teki yang dikemukakan
3)
Murid mendengar
penerangan guru tentang tajuk yang akan diajar pada hari ini
|
KB-menghubungkait,
mentafsir
BCB- mendengar
dengan berkesan
BBM-
Teka-teki Slaid makanan tradisional
# rujuk Slide share 1
|
Langkah 1
(7 minit)
|
Tayangan slaid
makanan tradisional
|
1)
Guru meminta murid
melihat paparan powerpoint dan menamakan setiap makanan tradisional.
2)
Guru meminta murid
mengenalpasti dan menceritakan rasa, bentuk, warna dan bahan bagi setiap
makanan yang dilihat berdasarkan gambar dan pengetahuan sedia ada
|
1)
Murid meneliti
paparan powerpoint dan menamakan setiap makanan tradisional.
2)
Murid mengenalpasti
dan menceritakan rasa, bentuk, warna dan bahan bagi setiap makanan yang
dilihat berdasarkan gambar dan pengetahuan sedia ada
|
KB- menghubungkait,
mengecam
BCB- mendengar
dengan berkesan
EMK-
Kreatif dan inovatif
Nilai-
Menghargai warisan
nenek moyang
BBM-
Slaid
powerpoint
# rujuk Slide share 2
|
Langkah 2
(5 minit)
|
Membaca teks tentang
kuih halwa maskat
|
1)
Guru mengarahkan
murid membaca teks secara kelas, kumpulan dan individu dengan kuat mengikut
intonasi yang betul
2)
Guru bersoaljawab
dengan murid berkaitan teks yang dibaca.
Contoh soalan:
Apakah nama kuih
yang dinyatakan dalam petikan?
Apakah rasa kuih
halwa maskat?
Bagaimanakah halwa
maskat boleh diperolehi?
Dimanakah halwa
maskat terkenal?
|
1)
Murid membaca teks
secara kelas, kumpulan dan individu dengan kuat mengikut intonasi yang betul
2)
Murid menjawab
soalan guru
Contoh jawapan:
Nama kuih yang dinyatakan dalam petikan ialah halwa
maskat
Rasa halwa maskat ialah manis
Halwa maskat boleh diperoleh melalui tempahan.
Halwa maskat terkenal di Pulau Pinang.
|
KB-
Menghubungkait,
Mengelas
BCB-
Bacaan mekanis,
mendengar dengan berkesan
EMK-
Kreatif dan inovatif
BBM-
Teks
bacaan
# rujuk Slide share 3
Nilai-
Yakin, berani
KP-
interpersonal
|
Langkah 3
(8 minit)
|
Kerja kumpulan
|
1)
Murid dibahagikan
kepada 5 kumpulan
2)
Murid diminta
menjawab soalan secara berkumpulan
3)
Pembentangan jawapan
setiap kumpulan
|
1)
Murid duduk dalam
kumpulan masing-masing
2)
Murid berbincang dan
menjawab soalan yang dikemukakan
3)
Murid membentang dan
mendengar dengan teliti
|
Kerja
kumpulan(A)
# rujuk Slide share 4
KB-
Menghubungkait,
Mengelas
EMK-
Kreatif dan inovatif
KP-
Intrapersonal
Nilai-
Bekerjasama, berani,
yakin
|
Langkah 4
(5 minit)
|
Lembaran kerja
· Pengayaan
· Pemulihan
|
1)
Guru mengedarkan
lembaran kerja. Murid yang berjaya menjawab soalan dengan cepat akan diberi
aktiviti pengayaan. Manakala murid yang lemah diberi aktiviti pemulihan
|
1)
Murid menjawab
soalan berdasarkan lembaran kerja yang diberi.
|
Lembaran
kerja(B)
-
Pengayaan
-
pemulihan
# rujuk Slide share 5
|
Langkah 5
(2 minit)
|
Penutup
|
1)
Guru bersoaljawab tentang perbezaan makanan
tradisional dari segi rasa, warna dan bentuk.
2)
Guru memberikan
peneguhan dan menerapkan nilai-nilai murni.
|
1)
Murid menjawab
soalan guru
2)
Murid mendengar
dengan teliti.
|
BCB-
Mendengar dengan
berkesan
Nilai-
Menghargai, yakin
|
Slide Share 1 : BBM - Teka-teki Slaid makanan tradisional
Teka teki oleh rohimah from RohimahKassim
Slide Share 2 : BBM - Slaid powerpoint
Slaid Jenis Jenis Makanan oleh rohimah from RohimahKassim
Slide Share 3 : BBM - Teks bacaan
Slide Share 4 : Kerja kumpulan(A)
Slide Share 3 : BBM - Teks bacaan
Teks bacaan from RohimahKassim
Slide Share 4 : Kerja kumpulan(A)
Lembaran kerja kumpulan (a) from RohimahKassim
Slide Share 5 : Lembaran kerja(B)-Pengayaan-pemulihan
Slide Share 5 : Lembaran kerja(B)-Pengayaan-pemulihan
No comments:
Post a Comment